Aktuálně

 

Rány, kouř, ohně a rychlé špunty. I tak by se dal charakterizovat konec roku. Silvestrovská noc se mnohde podobá útoku komanda z béčkového hollywoodského filmu. Ale užijem si to, tak jako každý rok! A k těm " rychlým špuntům" : jaké vybrat? Podle chuti? Podle  barvy etikety? Nebo podle názvu? Odborník by řekl, že podle chuti a hlavně podle obsahu cukru.A ještě je tu otázka financí, zda pravé šampaňské nebo sekt, či šumivé víno.  Asi Sekt, jak se  rychlým špuntům v našich kočinách  často říká.Všechna uvedená vína se odlišují hlavně obsahem zbytkového cukru. A to následovně :

Extra brut     přírodní tvrdé víno s obsahem cukru méně než 8g na litr.

Brut            je označení pro tvrdý, extra suchý sekt. Obsah cukru  činí max. 12g/l .

Sec             Neboli suché šumivé. Obsahuje 17 - 35 g cukru na litr.

Demi sec   Polosuché, a asi nejoblíbenější. Obsah zbytkového cukru je až do 50g/l.

Demi doux Polosladké. Obsahuje  více než 50g/l zbytkového cukru.

Doux           Sladké.

No a ještě zbývá poslat PF-ku. p.f. = " pour félicitér ", vyjadřuje přání štěstí. Nebo " p.f.n.a. = " pour félicitér nouvelle année, to je přání šťastného nového roku. My na toto přání poděkujeme  stejně tak p.f.n.a

 

pfah

Richka

 

 

Aktualizováno (Neděle, 21 Září 2014 21:59)

 

 

Vážení přátelé,
vzhledem k tomu, že se blíží konec roku, tak si dovolím Vám popřát šťastné a bezstarostně prožité vánoční svátky a do nového roku 2014 mnoho zdraví a spokojenosti.
Jednou vyprávěl starý indián svému vnukovi o velké bitvě, která probíhá v nitru každého člověka. Řekl mu: „Chlapče, ta bitva v každém z nás je bitvou mezi dvěma vlky. Jeden je zlý. Je to vztek, žárlivost, závist, smutek, sobectví, namyšlenost, hrubost, nenávist, sebestřednost a faleš. Ten druhý je dobrý. Je to láska, radost, pokoj, trpělivost, laskavost, dobrota, naděje, empatie, štědrost, věrnost, soucit, důvěra a víra". Vnuk o tom chvíli přemýšlel a potom se zeptal: „A který vlk vyhraje?“ Starý indián odpověděl: „Ten, kterého pravidelně dennodenně krmíš...“

Kdyby každý z nás dokázal u sebe odstranit jenom jednu špatnou vlastnost, to by byla velká změna.

Zkuste zakusit radost, někomu odpustit, nebo se omluvit.

 

 Neobyčejně srdečně zdraví  Josef Pelant. (Pelantovi)

Aktualizováno (Neděle, 21 Září 2014 21:58)

 

 

Vánoce.

Zítřkem začínají vánoce, vánoce kdy si každý z nás něco přeje, něco očekává a něco dostává. Vánoce jako křesťanské oslavy narození, vánoce vzpomínání na blízké, kteří už s námi nejsou, vánoce rodinných setkání, ale i vánoce, které pro někoho také znamenají pouze „festival jídla“. Vánoce klidu a míru, jak se s oblibou píše a přeje.

A jak vlastně vzniklo české slovo vánoce? Podle odborníků zřejmě vzniklo slovo „vánoce„ z německého výrazu Weihnachten, odvozeného ze středoněmeckého výrazu „ze den whiten nachten                       „ ( v posvátných nocích ). Šlo o předkřesťanské sváteční dny spojené se svátky zimního slunovratu.

Oficiálně se vánoce slaví od roku 354 našeho letopočtu, kdy papež Liberius rozhodl, že 25. prosinec se bude slavit jako den narození Ježíše. Tím vlastně založil z vůle úřední křesťanské vánoční svátky.

A jaký by to byl štědrý den bez tklivé evokativní písně „Tichá noc, svatá noc„ ? Není bez zajímavosti, že tento „vánoční hit“ vznikl vlastně jako z nouze ctnost. Poslyšte příběh:

Příběh o nesmrtelné vánoční písni se začal psát před 195 lety v roce 1818 v malé alpské vsi Oberndorf. 24.prosince ráno se připravoval šestadvacetiletý pomocný farář Josef Mohr na půlnoční kázání. Tu mu ale přišel zvěstovat zdrcující novinu místní učitel a příležitostný varhaník Franz Xaver Gruber. Ona Jobova zvěst zněla: varhaní měchy jsou prokousané od myší !!!!!!!!!! Půlnoční bez hudby, to ale nepřicházelo v úvahu!!! Oprava nebyla v krátké době možná a ani na ni nebyly finance. Prekérní situaci vyřešil farář Mohr. Vzpomněl si, že má v šuplíku vánoční píseň, kterou napsal již před dvěma lety. Poprosil tedy Franze, zda by nesložil k písni nějakou prostou melodii. A stalo se a na půlnoční mši pak v oberndorfském kostelíku farář Mohr zpíval tenor a Franz Gruber bas, doprovod na kytaru obstaral Mohr. Dětský smíšený sbor zpíval refrén. A na světě byla „Stille Nacht, heilige Nacht, alles schläft, einsam wacht….. Jednoduchá a velmi působivá. A to také bylo velmi důležité pro její další zachování. Notový part se totiž nezachoval, neboť jej spolu s kostelem smetla velká povodeň. Oba do té doby neznámí muži netušili, že dali světu prostou, ale zároveň zbožnou píseň, bez které se pak už nikdy neobejde Štědrý den. Píseň má takřka ve všech evropských zemích svůj překlad a spoustu interpretů a modifikací ať už klasických či jinak moderně upravených. Ten náš zní „Tichá noc, svatá noc“.

Tak ať je ta nadcházející noc Tichá a svatá ……..

Krásné a pohodové svátky vánoční, či zimního slunovratu, hřejivé teplo domova a usměvavé líce Vám všem, čtenářům našeho webu a našim členům přeje adminstrátor Richka.

Aktualizováno (Neděle, 21 Září 2014 21:58)

 

Ohlédnutím za adventním setkáním.

Letošní bylo v pořadí už osmé. Počasí vůbec nepřipomínalo příchod kalendářní zimy, ba naopak. Sluníčko, zelená tráva, jen stromy neměly listí. A teplota! Škoda vzpomínat. Ale, ani nepřízeň přírody nemohla překazit vánoční atmosféru adventního setkání. Vydatně k tomu přispívala i libá vůně punče a čaje, která se linula z polní kuchyně, kterou v oblacich páry tak perfektně zvládali manželé Götzovi. A z druhé strany vydatně sekundovala drážděním chuťových pohárků vůně vinné klobásky trojice od Tentzelovy pánve doplněná grilovači kaštanů. Vše pak bylo završeno sladkou tečkou, dokonalými jablečnými šátečky. A když byly naplněny požitky tělesné, nastoupily požitky ducha. Letos byla malá změna v programové skladbě. Vystoupili dvě skupiny účinkujících. Jednak seskupení ALISON a pak paní Jíšová s dcerou. Oba bloky pak nakonec zakončil společný zpěv koledy. Do nočního ticha jsme se rozcházeli slavnostně naladěni.

Druhý den ještě pár obětavců dalo „ do pucu“ kostel a dokonce upravili i prostranství před vchodem. Tak se už zase můžeme těšit na příští setkání. A to bude hnedle, za 362 dní.

V galerii je jako vždy pár obrázků

A ještě některé postřehy:

 

Dobrý podvečer vážení přátelé,

velice děkuji vám a vašim rodinným příslušníkům za perfektní úklid kostela, to bahno bylo zničující, ale je pravdou, že ve spolku je pořád ohromná síla, zvláště ve spolupráci s obcí. J.P.

Pěkné vánoce a hodně zdraví do nového roku vám všem přeje vaše sdružení.

 

Hezký den,

včera jsme se s manželkou účastnili adventního odpoledne v a okolí kostela na Andělce. Bylo to úžasných pár hodin klidu a pohody, které z akce plynuly a za které bych vašemu občanskému sdružení chtěli upřímně poděkovat.

S přáním pevného zdraví a neutuchajícího entuziasmu

Milan Panzer

 

Dobrý večer vážení přátelé,

dovolte mi, Vám poděkovat za vaši účast na dnešním "Adventním setkání" na Andělské Hoře, doufáme, že se Vám dnešní setkání líbilo.

Vaše sdružení o.s. A.Hora

Zvláštní poděkování: panu zvukaři Tomáši Zíkovi-(Kalous), panu ing.Benešovi, reklamní agentuře Boom, rodině Šedivých, rodině Švejdarových-hotel Hubertus, obsluze Tentzelovy pánve-Karel Pokorný, Luďa Vaďura a František Kubuš, panu Láškovi, obecnímu úřadu Andělská Hora, fa.Gespol, fa.Trules, fa.Slouka-Slouková a panu Robertu Kempfovi.

Přeji Vám ničím nerušený slunovrat.

Za občanské sdružení Andělská Hora Josef Pelant

Děkujeme.-)
V roce ...14 ať se daří
ať se dobré pivo vaří
připijeme podle přání
na zdraví či milování
ať je každý spokojený
tam kde je a nebo není
ať nás mysl provází
tam kde štěstí neschází...
...to Vám přeje z Lišova
paní Pavla Jíšová

Richka

 

Aktualizováno (Neděle, 21 Září 2014 21:58)

 

Poslední blahopřání v tomto roce  směřuje pro Vlastu a Evu, které mají v následujících dnech svátek.Tak k přání pěkných vánočních svátků i přání ke jmeninám přidává vaše sdružení.

Richka

Aktualizováno (Neděle, 21 Září 2014 21:58)

 
More Articles...