AHora-prijat

historie v Krušnohoří
pohled

A je tu Máj , květen, nastupuje nejkrásnější měsíc roku, kdy se příroda oděje do květinového hávu.  V květnu ještě není to pravé teplé  počásko. Jak ostatně říkají i pranostiky.

Studený máj ve stodole ráj. Je- li v máji chladno a deštivo,urodí se chleba režného. Májový deštíček - úrody tatíček. Je-li květen prostuzený, roček bude vydařený .A kroniky dávají za pravdu:

Roku 1283 bylo jaro celé suché.Dne 12. května , mráz tak silně poškodil ovocné stromy a vinice, že nepřinesly vůbec žádnou úrodu...............

Kosmova kronika


Léta 1619 ve středu 15.5 mráz velký a škodlivý byl, že led jak tolar se ukázal. Na vinicích všech všudy při Lounech do polovice víno pomrzlo, též chmel, vořechy i některé duby a ovsa namnoze pomrzlo........

Pavel Miškovic.Kronika Lounská.

Roku 1885 v předvečer sv.Jana Nepomuckého ( 15.5) se nad krajinou naší přehnal prudký liják, hnaný bouřlivým větrem. .........Na silnici svitavské vyrostly do rána závěje sněhové do výše 1,5 až 2,0 m, takže ranní pošta svitavská dorazit mohla k nám teprv o jedné odpolední.

Kronika města Poličky

1.5  svatý Filip a Jakub nesou v mošně ještě několik mrazíků

4.5  je-li na svatého Floriánka vítr, bude v roce mnoho požárů

11.5  je-li na Markanta mokro, bude celé léto mokré

12,13 a14.5 Pankrác, Servác a Bonifác- studení bratři, přinesou chladna jak se patří. Pominou zmrzlíci, pominou mrazíci!

15.5  svatá Žofie, políčka zalije.Den svaté Žofie, bez děště nemine.

16.5  svatý Jan z Nepomuku natahuje k létu ruku

25.5  je-li na svatého Urbana pěkný den, bude suchý červenec i srpen

Ale Hynku, Viléme, Jarmilo pozor! I když je máj lásky čas, mějte na paměti , že:  Svatby v máji , štastné nebývají. Kdo se v máji ožení, přivodí si soužení.

podle Velkého pranostikonu  Richka

Aktualizováno (Pondělí, 22 Září 2014 10:40)

 
nezapomeň poblahopřát...
kalendář jmen
nejnovější komentáře
Přihlášení