AHora-prijat

historie v Krušnohoří
pohled

Červenec je podle lidové meteorologie ve znamení pokračujícího medardovského počasí. Medard se v tomto měsíci rozpadá na dvě vlny zvýšené srážkové činnosti - Prokopské  a Magdalenské deště . A na dvě období, které vykazuje nápadné snížení srážek - Markétské léto a léto svaté Anny. Část července, počínaje Markétským létem , přitom již náleží k období vrcholného léta.

4.7  Svatý Prokop- zelí okop. Na svatého Prokopa se musí někdo utopit, oběsit nebo být zasažen bleskem.Prší-li 4.7, říká se , že svatý Prokop vysévá houby.Příjde-li svatý Prokop s deštěm, příjdeš s košem hub.

6.7  Na Mistra Jana z Husi ,obilí těžknou klasy.

8.7  Prší- li na svatého Kyliána, budou hubená žita.

10.7  Jaká je povětrnost na Sedm bratří, taková se pak po sedm týdnů patří.

13.7  Svatá Markéta hodila srp do žita. Zapláče -li Markyta, bude dešťů dosyta. Svatá Markéta rozvazuje pytle s hmyzem.Svatá Markyta češe první hrušky.

18.7  O svatém Kamilu, slunce má tu největší sílu.

20.7  Do Eliáše seno  v lukách dobré je, po Eliáši zkažené.O svatém Eliáši, bouřky často straší.

22.7  Svatá Máří Magdalena hodila srp do ječmena.

24.7  Kolem svaté Kristiny, dozrávají maliny

25.7  Je-li na svatého Jakuba slunečno, říká se , že kvete sníh. Parno o Jakubu- zima o vánocích. Prší-li na svatého Jakuba, spadnou ořechy s ořecha a žaludy s duba.Na Jakuba hrom do duba.Na Jakuba déšť jak žravý jed kazí narůžovělý na pohance květ, proto vzácný bývá med.

26.7  K Anně svatý, hodina ze dne se tratí. Svatá Anna- chladna z rána. Annenské  chladné rosy, ohlašují pěkné časy.Svatá Anna požala, co Markéta začala.

31.7  Okolo svatého Ignáci, strniska se obrací.

podle Velkého pranostikonu 

Aktualizováno (Neděle, 21 Září 2014 22:05)

 
nezapomeň poblahopřát...
kalendář jmen
nejnovější komentáře
Přihlášení