Aktuálně - Akce minulé

 

Jak se slavil Boží hod velikonoční.

K této neděli patří tradiční velikonoční pokrmy - beránek,  mazanec,  ale taky vejce,  chleba a víno,  které se dříve světily ráno při mši v kostele. Kromě symbolického významu měl tento zvyk ještě i praktický podtext. Po období  dlouhého předvelikonočního půstu by mohl náhlý přechod k tradiční stravě přivodit zdravotní potíže. Proto se světily pokrmy, které měly takto na návrat k běžné stravě pozvolna připravovat . Kousek z posvěceného jídla měla také dostat každá  návštěva, která vešla do stavení.

Aktualizováno (Sobota, 26 Březen 2016 20:59)

 

 

Na Bílou sobotu se uklízelo a bílilo. Proto ten název .Připravolalo se a chystalo vše na slavné Vzkříšení na boží hod velikonoční. Vařily se obřadní a sváteční pokrmy, pekly se mazance a velikonoční beránci. Pletly se pomlázky z vrbového proutí, vázaly se březové větvičky a zdobila se vajíčka.

V mnoha vsích bylo zvykem, že se doma uhasila všechna ohniště a před kostelem pak hospodyně na hraničku přiložila  vlastní polínko, a když kněz oheň posvětil, vzala žhavý oharek  domů a zažehla jím nový oheň.

Skončením Bílé soboty se završil také dlouho trvající půst.

Richka

Aktualizováno (Pátek, 25 Březen 2016 22:02)

 

Velký pátek je den hlubokého smutku. Ukřižování Ježíše Krista. Tento den lidé ráno vstávali velmi brzo  před východem slunce a omyli se vodou z potoka. Dodržovali přísný půst a nepůjčovali nic ze svého domu, protože by tyto věci mohli být očarovány. Nesmělo se hýbat se zemí, proto se nepracovalo na poli ani v sadu. Nesmělo se také prát prádlo, protože  to by prý pradleny prali prádlo v Kristově krvi.

Richka

 

Kde vzal čtvrtek svou barvu?

Zelený čtvrtek se obvykle vysvětluje na základě zelených bylin, které byly součástí Poslední večeře nebo také podle barvy probouzející se přírody, jelikož se Velikonoce  slaví v době, kdy se vše v probouzí.

Richka

 

 

Dnes je středa a ta se nazývá Škaredá.

Toto označení prý pochází z toho, že se Jidáš na Ježíše škaredil.

Podle  lidové tradice se proto v tento den nesmí nikdo mračit, jinak by se škaredil všechny středy v roce. Někdy se středě říkalo také Sazometná, protože se v tento den vymetaly komíny.

Richka

 
More Articles...
Přihlášení