Aktuálně - akce roku 2013
historie v Krušnohoří
pohled

Je nedělě, 22. července, devět hodin ráno.

Skupina " archeologů" vyráží na poslední průzkumě- vyhledávací  cestu do Lipoltova k pomníku. Podle našich odhadů a dohadů by  se v prostoru před pomníkem měly nacházet ještě nějaké úlomky, případně i větší kousky desky. Systematicky kopeme v potu tváře a prohrabujeme se spoustou hlíny a kamení. A ...nic, stále nic. Naděje však umírá poslední, jak je známo. Slunce už nemilosrdně pájí jako feferon, hromada přehrabané hlíny se stále zvětšuje a, a  pořád nic. Kolem poledne umřela naděje. Skončeno, dohrabáno! Konečná.  Máme však jednu jistotu. Už nic nenajdeme a můžeme tedy začít s úpravami celého prostranství. Ale to je jiná kapitola.

 

Aktualizováno (Neděle, 21 Září 2014 22:03)

 

Dobré ráno vážení přátelé,

žula je už u kapličky, pokládka začne v sobotu 27.7.2013 ráno, potřebujeme čtyři pomocníky a jednu kuchařku, kdo z vás se přihlásí?

Děkuji  Josef Pelant

Aktualizováno (Neděle, 21 Září 2014 22:03)

 

9.července

Vážení přátelé, dnes jsme pokračovali na stavbě odpočívky. Zbyšek s rodinou, za podpory bagru, rovnal dno podlahy pod žulu.
Spřátelená fa. poslala také fůru štěrku, děkujeme.

Aktualizováno (Neděle, 21 Září 2014 22:04)

 

Zítra slaví svůj svátek Martiny. Také naše Martina jej jistě oslaví. Sdružení Ti tímto přeje vše nej............

Aktualizováno (Neděle, 21 Září 2014 22:04)

 

Vážení přátelé, velice děkuji za vaší hojnou účast na sobotní akci, sice jsme našli jenom dva kousky, jeden větší, jeden menší s písmeny našel Drahoš.Také se rozvinula teorie o možném zasypání úlomků makadamem, mohlo se to stát, když zatím nám neznámé osoby v roce 2004 "uklízely" okolí pomníku.

Po dohodě, kterou jsme na místě uzavřeli, budeme ještě letos stavět suché kamenné hrany (skládat  kameny vymezující prostor pomníku).

Hodil by se nivelizační přístroj.

Vše zachyceno v galerii

J:p

Aktualizováno (Neděle, 21 Září 2014 22:04)

 

Červenec je podle lidové meteorologie ve znamení pokračujícího medardovského počasí. Medard se v tomto měsíci rozpadá na dvě vlny zvýšené srážkové činnosti - Prokopské  a Magdalenské deště . A na dvě období, které vykazuje nápadné snížení srážek - Markétské léto a léto svaté Anny. Část července, počínaje Markétským létem , přitom již náleží k období vrcholného léta.

4.7  Svatý Prokop- zelí okop. Na svatého Prokopa se musí někdo utopit, oběsit nebo být zasažen bleskem.Prší-li 4.7, říká se , že svatý Prokop vysévá houby.Příjde-li svatý Prokop s deštěm, příjdeš s košem hub.

6.7  Na Mistra Jana z Husi ,obilí těžknou klasy.

8.7  Prší- li na svatého Kyliána, budou hubená žita.

10.7  Jaká je povětrnost na Sedm bratří, taková se pak po sedm týdnů patří.

13.7  Svatá Markéta hodila srp do žita. Zapláče -li Markyta, bude dešťů dosyta. Svatá Markéta rozvazuje pytle s hmyzem.Svatá Markyta češe první hrušky.

18.7  O svatém Kamilu, slunce má tu největší sílu.

20.7  Do Eliáše seno  v lukách dobré je, po Eliáši zkažené.O svatém Eliáši, bouřky často straší.

22.7  Svatá Máří Magdalena hodila srp do ječmena.

24.7  Kolem svaté Kristiny, dozrávají maliny

25.7  Je-li na svatého Jakuba slunečno, říká se , že kvete sníh. Parno o Jakubu- zima o vánocích. Prší-li na svatého Jakuba, spadnou ořechy s ořecha a žaludy s duba.Na Jakuba hrom do duba.Na Jakuba déšť jak žravý jed kazí narůžovělý na pohance květ, proto vzácný bývá med.

26.7  K Anně svatý, hodina ze dne se tratí. Svatá Anna- chladna z rána. Annenské  chladné rosy, ohlašují pěkné časy.Svatá Anna požala, co Markéta začala.

31.7  Okolo svatého Ignáci, strniska se obrací.

podle Velkého pranostikonu 

Aktualizováno (Neděle, 21 Září 2014 22:05)

 

Vážení přátelé,

dovoluji si poslat dokumentační foto. Třešňové stromořadí bylo ošetřeno přípravkem KARARTE, účinek velmi dobrý.

Zdraví  J:p.

viz foto

Aktualizováno (Neděle, 21 Září 2014 22:05)

 

Další, v pořadí už druhá sobota , byla věnována úpravě - řezání -žulových desek pro stavbu odpočívky ve Štichlově mlýně. Akce proběhla  22.6. dopoledne.Počasí nám přálo a tak práce solidně ubíhala. Jen se objevila malá vada na kráse . Zase se při práci na společném díle míhaly ty samé tváře , jako v předešlém týdnu. No co naplat. Už se všichni těšíme, až se dílo zdaří ( a ono se zdaří) , jak si vyslechneme oslavné řečičky a zase se pomějeme při slavnostním odhalení . Těch povolaných zase bude......... Vše opět zdokumentováno a zachyceno objektivem páně Pelantovým a je uloženo v galerii.

Richka

Aktualizováno (Neděle, 21 Září 2014 22:05)

 

 

Vážení přátelé dovoluji si poslat zprávu č.7.

Nákup žuly na podlahu do odpočívky se povedl na výbornou, cena bude velmi mírná. Doprava se domluvila s předstihem na pátek 14.6., kamion musí být v lomu 6:00, protože v lomu bude probíhat kontrola z Báňského úřadu, vše musí být na svém místě, žádný nepořádek. Ve čtvrtek večer je všechno jinak, kamion jede z Ostravy a má poruchu na převodovce, do rána se to nepodařilo odstranit. Kamion ve smluvenou hodinu nedorazil, doufám, že pan vedoucí lomu omluvu přijal. V pátek ráno se náhradní dopravu nepodařilo zajistit. Kamion se podařilo opravit, až během dne, po dohodě odjede pro žulu ráno. V sobotu  proběhlo  už vše v naprostém pořádku, velké poděkování patří panu vedoucímu, že nám přesto žulu v sobotu vydal.

Stromořadí: třešeň č.1 to má za sebou, rostla jen z podstaty, kořeny neměly žádné nové přírůstky, příčina, jáma je plná vody, kořeny se nemohly rozvíjet, udusily se. Je to zatím trochu záhada, kde se na takovém svažitém místě bere tolik vody, že by nějaký průsak...... .

Stromky č.11 a 17 nevypadají dobře, nemají žádné přírůstky, jenom lístky, ostatní stromky jsou zatím v pořádku, některé mají nové dřevo už teď dlouhé přes 15 cm :-), krásně rostou. Třešeň č.27 byla na jaře plná zelených housenek, uvidíme jak se povede. S odborníky jsme se dohodli, že stav stromků budeme pravidelně sledovat, a že poškozené stromky nahradíme novými. V pondělí se na stromořadí přijede také podívat vedoucí Státní rostlinolékařské správy, paní ing. Jitka Matějů.

P.S. lilie ještě "nejsou"

Vše pečlivě obrazem v naší  galerii .

jednatel J.Pelant

Aktualizováno (Pondělí, 22 Září 2014 10:37)

 

Sobotní dopoledne se dá trávit různě. Skupina skladatelů se rozhodla, že se pokusí sestavit co největší kus rozbité desky. Té desky, která byla na pomníku padlých v zaniklé vsi Lipoltov. Práce to byla vskutku mravenčí. Úlomků, na nichž byly části písmen a různých znaků, bylo hodně a zdánlivě nikam nepatřily. A jak jsem v úvodu psal, skupina skladatelů se do svého úkolu zakousla s buldočí silou ( někteří se zakousli i do párečků ) a podařilo se! Poskládali kus nápisů - jmen padlých. A z těch útržků se i podařilo vydedukovat, jaký byl asi celý text. Dále nás čeká ještě jedna expedice na místo pomníku, kde se pokusíme najít ještě další  fragmenty. Snad se podaří a budeme moci doplnit i chybějící části desky. V galerii je vidět, jak práce pokračovala.

Richka

Aktualizováno (Pondělí, 22 Září 2014 10:38)

 
More Articles...
nezapomeň poblahopřát...
kalendář jmen
nejnovější komentáře
Přihlášení