Aktuálně - akce roku 2013
historie v Krušnohoří
pohled

 

Měsíc červen voní deštěm- tak zní první červnová pranostika. To se máme na co těšit, po tom uplakaném květnu, že.To postihuje fakt, že pro červnové počasí bývá déšť velmi příznačnou povětrnostní situací, neodmyslitelně spojenou s nástupem medardovského období.

Jiné pranostiky se o tomto také zmiňují:

Červnové větříky – časté deštíky.

Červen louky kosí,Medard vodu nosí.

Netřeba v červnu o déšť prositi, přijde, jak začneme kositi.

1.6         Fortunát-li prší, úrodu přihání

8.6         Jak na Medarda prší, tak šest neděl déšť se vrší. Medardova kápě, čtyřicet dní kape.Prší-li  na Medarda, je malá naděje na slunečné léto.

11.6       O svatém Barnabáši, bouřky často straší

15.6       Svatý Vít dává polím pít. Prší-li na svatého Víta, bude pršet ještě po 31 dnů.

21.6       Po měsíčním úplňku před letním slunovratem očekávej několik dnů teplého a slunečného  počasí.

24.6       Na svatého Jána, otvírá se létu brána. O svatojánské noci, si dny podávají ruce. Čím dříve před svatým Jánem rostou hřiby, tím dříve bude před vánocemi sněžit. Je-li v noci na   svatého Jána mnoho hvězd, poroste hodně hřibů.

27.6       Jaké počasí jest na svatého Ladislava, takové jest po sedm neděl. Svatý Ladislav sedm neděl své počasí dodržuje.

29.6       Jasný den na Petra a Pavla přináší úrodný rok. Petr a Pavel chodí s nůší , koření a houby suší.

A na konec jeden citát Vladislava Vančury:  Není bezpečnějšího přírodního zákona nad zákon Medardův.

 

Podle Velkého pranostikonu- Richka

Aktualizováno (Pondělí, 22 Září 2014 10:38)

 

Vážení přátelé, posílám fotografie panelů, které jsme nechali vyrobit pro prezentaci našeho o.s., po dohodě budeme,(budete) ještě vybírat, kterou akci k nim ještě přidáme. První prezentace proběhla včera na obecním úřadě Andělská Hora, při návštěvě komise pro hodnocení soutěže "Obec roku", obec se do této soutěže přihlásila.

J:p.

img 8930

Aktualizováno (Pondělí, 22 Září 2014 10:38)

 

Dobrý den vážení přátelé,

dovoluji si podat informaci o "nákupu" žuly na podlahu do naší odpočívky, kterou stavíme ve Stichlově Mlýně.

Pepa "Kameník" Kronus ráno zaspal :-), tak jsme vyrazili až v 7:30, těžký přívěs nám zapůjčili přátelé z jedné, nám velmi přátelsky nakloněné firmy, Jirko velice děkujeme.

Vyrážíme, vše potřebné je naloženo, v mapě je označen cíl: Horažďovice. Cesta ubíhá bez problému, jenom jednou zastavujeme, Pepa kontroluje stav přívěsu a svého "tahače",  zdá se, že je vše v pořádku, řadíme jedna, dvě, tři..... klimbám a jsme v lomu.

Začíná obhlídka, no nádherné kamení všeho druhu.........., přichází pan vedoucí, předáváme dárky, vyjednáváme, žebrám, argumentuji, zaklínám, Pepa se za mně stydí :-)......chápu ho a cituji: "...jednou tě nahraju na video, uvidíš jak vypadáš......:-):-) ", no jasně, ale charita je uzavřena, jsme velmi chudé o.s.

Musíme co nejdříve sehnat návěs, který uveze třicet tun a ujede celkem 250km, máme na to čtrnáct dní, než si to pan vedoucí rozmyslí.

Kdo o nějakém dobrém a slušném návěsu, včetně řidiče ví, prosím kontaktuje mne, děkuji.

 

---------- Původní zpráva ----------
Od: Josef Kronus < Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript >'; document.write( '' ); document.write( addy_text44155 ); document.write( '<\/a>' ); //--> Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ;
Datum: 26. 5. 2013
Předmět: RE: Stavba odpočívky ve S.M.-nákup žuly v lomu.

 

Aktualizováno (Pondělí, 22 Září 2014 10:38)

 

Ano, právě dnes slaví svůj svátek další náš zasloužilý člen- Zbyšek . Gratulujeme .Tvé O.S.

Aktualizováno (Pondělí, 22 Září 2014 10:39)

 

Dobrý den vážení přátelé,

třetí ročník pochodu na Pustý zámek je za námi, sluší se poděkovat všem těm, co se podíleli na jeho zdárném průběhu.

Děkujeme: Krajskému vojenskému velitelství pro karlovarský kraj, panu plk. Janu Kroupovi ing., panu pplk. Karolovi Paálovi ing., za perfektní doprovod, tak jako pokaždé :-),fa. LIGNETA - Petru Schmidtovi za poskytnutí autobusů, tak jako pokaždé :-), paní Dianě Rjaškové, výroba keramických šperku-amuletů,tak jako pokaždé :-) fa. CHEZAK - výroba slovanských prstenů, Petru Šedivkovi, za vybudování tábora, navozit a zase odvozit stoly dá velkou práci, Petru Kováčovi za dopravu všeho, dokonalý servis, Petru Kübelbeckovi za asistenci a technickou podporu, našemu o.s. www.andelskahora-os.cz , panu Kronusovi za výborný kamenický moučník, Michalu Smržovi, (čert z Plešivce) za ukázku koní, paní Čechové ze Svatoboru za upečené dobroty, Aleši a Báro, prosím, předejte mamince poděkování, našim synům Petrovi a Jakubovi za servis a zajištění stravy, Davidu Záluskému za uvaření svého prvního guláše, byl výborný, máš za jedna :-)

Na závěr děkuji i vám za vzornou ukázněnost.

Datum příštího ročníku již nebudeme veřejně oznamovat, bude to spíš taková polo-tajná mise, max. na jeden autobus, trasa bude trochu jiná, samozřejmě zase přes Pustý zámek, předpokládaný termín 10.5.2014

J.Pelant -jednatel + VÚ

Vtipně a trefně zhodnotil celou akci pan Petr Bauman:

Pustý zámek 11. 05. 2013
Doupovsko je přitažlivé svou slavnou minulostí a tajemnem, které tvořila horotvorná činnost geologie, historie poválečného řešení odsunu obyvatel obdělávajících v potu tváře prsť, půdu, zeminu i hlínu a zemský povrch území koruny české a dále svým působením tvořila nejdříve vláda a pak formovala Čs. lidová armáda od dob soudruha Čepičky, následována systémově-logistickým řešením Čs. armády, s.r.o. v rámci svých kompetencí a obchodních aktivit. Obyčejní smrtelníci se mohou svým žabím pohledem dívat jen z dálky a příležitostí, kdy je tento prostor přístupný díky ochotě organizátorů ze strany vojenské i civilní, je třeba využít i za cenu startovného a za každého počasí. Trasa naplánována na 22,4 km, zahájení, směr pochodu a útoku na vrchol Pustého zámku (928 m.n.m.) určen, startovní páska slavnostně přestřižena a je odstartováno. Mužstvo i ženstvo se pohybuje vpřed průměrnou rychlostí 4,2 km/hodinu. Výborná sponzorská klobása z produkce firmy pana Pelanta a sladkosti na Svatoboru nám dávají sílu a tak jsme, v příjemném počasí pro pohyb v přírodě, nastoupali 866 metrů v celkovém čase pohybu 5 hodin 19 minut. Nejnižšího místa dosáhl balík turistů v Lučinách 453 m.n.m. a nejvyššího rozdílu ve stoupání od Mlýnské 525 m.n.m. na Pustý zámek 928 m.n.m., kde jsme překonali nejenom sebe, ale i výškový rozdíl 403 metrů za 1 hodinu 38 minut. Bohužel na svatého Petra nemá ani pan Pelant ani armáda gebíry a tak nám nebylo dopřáno dalekých výhledů jako při prvním či druhém ročníku tohoto skvělého pochodu. Vrchol dosažen v plánovaném čase, trén také správně zafungoval, ztráty žádné. Do skvělého guláše nám sice zapršelo, ale dobrou náladu, pěkné zážitky a puchýře nám nic nevezme.
Petr

Sešlo se na 550 fotografií z cesty . V malé,  retrospektivní ukázce , která je umístěna v galeriii,  si můžete zavzpomínat na na některé momenty z putování. Pokud se  tam někdo nanajde ,nezoufejte .Připravujeme , tak jako minule  , vydání CD s celým objemem fotodokumentace. Až nastane ten správný čas, budete vás informováni,  kde je možno si CD vyzvednout.

Richka

Aktualizováno (Pondělí, 22 Září 2014 10:39)

 

V pondělí 13.května se několik členů našeho sdružení vypravilo na prohlídku do houslařské školy při ISŠ v Chebu. Využili jsme pozvání  od Rotary klubu Karlovy Vary, který spolu s Rotary klubem Cheb celou akci pořádal. Nejprve proběhlo  neformální přátelské setkání členů  obou klubů, kde si předsedové vyměnily malé dárky. Poté se nás ujal Bc. Jiří Pátek, ředitel houslařské školy. V krátké prezentaci představil školu, její zaměření, náplň učiva, dále nás seznámil s významnými absolventy školy a také načrtl další vývoj a perspektivy oboru výroby strunných nástrojů. Pak následovala prohlídka jednotlivých dílen s odborným výkladem. Postupně jsme prošli dílnu kytarovou, dílnu houslovou, sklad rezonančního dřeva a " mustrcimrou" - neboli vzorkovnu s ukázkami výrobků. A měli jsme i příležitost shlédnout i rukodílný um několika žáků, kteří právě pracovali na výrobě  části hudebních nástrojů. Nakonec nás pan Pátek pozval do svého ateliéru, který je umístěn na hlavním náměstí v historickém Špalíčku. Zde nám ochotně odpovídal na naše zvídavé dotazy a zároveň jsme měli možnost prohlédnout  si jeho sbírku historických nástrojů a přípravků.  Ale pozor, tento  " vercajk "  se dosud používají k výrobě houslí. Domů jsme odjížděli plni nevšedních zážitků. V  naší galerii je vše chronologicky zachyceno. Děkujeme.

Richka

Aktualizováno (Pondělí, 22 Září 2014 10:39)

 

1.května se uskutečnil už druhý ročník " Putování po stopách OS". Trochu nesrozumitelný název v sobě skrývá zcela obyčejné setkání členů občanského sdružení Andělská Hora, kteří prošli pěšky trasu od kaplička sv.Ludmily ( u chatové osady ),  přes Andělku až do Štichlova mlýna. Tedy, šli po  stopách akcí , které zanechali v krajině kolem Andělské Hory. Připomněli si nejen keltský svátek Beltane, ale i  místa, kde zanechali různé artefakty své činnosti ( kaplička sv.Ludmily,chmelnice, pamětní kříž, soška sv .Floriána, socha Jana Nepomuckého, třešňová alej a opravená kaple ve Štichlově mlýně) . Ještě je třeba dodat, že speciálně vybraná a vyškolená osoba provedla na každém místě symbolické očištění od minula ( smeták jen svištěl ). Počasí sice nebylo úplně ideální, do vlahého jarního dne bylo daleko, ale to vůbec nevadilo. Nálada byla skvostná, všichni se radovali a veselili. No bodejť ne, když v areálu Štichlova mlýna na ně čekalo perfektně připravené občerstvení,  pod taktovkou pana jednatele Pelanta. A k poslechu i tanci  zahrálo uskupení Fernetic. Radost měli zejména nejmladší účastníci, kteří využili situace a prováděli různé vodní hrátky v místním potůčku. A přítomné dámy prodiskutovali vše potřebné. Domů jsme se  pak rozcházeli v dobré náladě. Nezbývá než zvolat : " letošní putování je mrtvé, ať žije příští !!"
 V galerii je vše zachyceno jak to sedělo i stálo.

Richka

Aktualizováno (Pondělí, 22 Září 2014 10:40)

 

A je tu Máj , květen, nastupuje nejkrásnější měsíc roku, kdy se příroda oděje do květinového hávu.  V květnu ještě není to pravé teplé  počásko. Jak ostatně říkají i pranostiky.

Studený máj ve stodole ráj. Je- li v máji chladno a deštivo,urodí se chleba režného. Májový deštíček - úrody tatíček. Je-li květen prostuzený, roček bude vydařený .A kroniky dávají za pravdu:

Roku 1283 bylo jaro celé suché.Dne 12. května , mráz tak silně poškodil ovocné stromy a vinice, že nepřinesly vůbec žádnou úrodu...............

Kosmova kronika


Léta 1619 ve středu 15.5 mráz velký a škodlivý byl, že led jak tolar se ukázal. Na vinicích všech všudy při Lounech do polovice víno pomrzlo, též chmel, vořechy i některé duby a ovsa namnoze pomrzlo........

Pavel Miškovic.Kronika Lounská.

Roku 1885 v předvečer sv.Jana Nepomuckého ( 15.5) se nad krajinou naší přehnal prudký liják, hnaný bouřlivým větrem. .........Na silnici svitavské vyrostly do rána závěje sněhové do výše 1,5 až 2,0 m, takže ranní pošta svitavská dorazit mohla k nám teprv o jedné odpolední.

Kronika města Poličky

1.5  svatý Filip a Jakub nesou v mošně ještě několik mrazíků

4.5  je-li na svatého Floriánka vítr, bude v roce mnoho požárů

11.5  je-li na Markanta mokro, bude celé léto mokré

12,13 a14.5 Pankrác, Servác a Bonifác- studení bratři, přinesou chladna jak se patří. Pominou zmrzlíci, pominou mrazíci!

15.5  svatá Žofie, políčka zalije.Den svaté Žofie, bez děště nemine.

16.5  svatý Jan z Nepomuku natahuje k létu ruku

25.5  je-li na svatého Urbana pěkný den, bude suchý červenec i srpen

Ale Hynku, Viléme, Jarmilo pozor! I když je máj lásky čas, mějte na paměti , že:  Svatby v máji , štastné nebývají. Kdo se v máji ožení, přivodí si soužení.

podle Velkého pranostikonu  Richka

Aktualizováno (Pondělí, 22 Září 2014 10:40)

 

Dnes  skupina  aktivistů vyslyšela volání našeho jednatele  a jako  první se  pustila v potu tváře do loupání klád. Tyto  budou sloužit jako podpěrné sloupy pro budovanou odpočívku ve Štichlově mlýně. Po aktivně stráveném dopoledni zvládli oloupat pět kousků. A  tímto se otvírá prostor pro další dobrovolníky, na které čekají už  jen zbylé tři klády. Jak vše probíhalo, uvidíte v galerii.

Richka

Aktualizováno (Pondělí, 22 Září 2014 10:41)

 

Dnes bylo vidět  na obloze částečné zatmění Měsíce. Začátek úkazu nastal v 21,54 hod  a maxima bylo dosaženo ve 22,07 hod SEČ . Přístě bude zatmění celkové a toho se dočkáme   až 28. září 2015 . Jak bylo zatmění  pozorováno a Karlových Varech ( Růžový Vrch ) -viz  .galerie

Richka

Aktualizováno (Pondělí, 22 Září 2014 10:41)

 
More Articles...
nezapomeň poblahopřát...
kalendář jmen
nejnovější komentáře
Přihlášení